Савет за здравље општине Бела Паланка и Дом здравља Бела Паланка акцијом мерења нивоа шећера у крви и крвног притиска обележили су 14. новембар Светски дан борбе против шећерне болести. Радници Дома здравља разговарали су са грађанима о превенцији дијабетеса и здравим стиловима живота. Шећерна болест представља једну од најзначајнијих хроничних незаразних болести нашег доба, са растућим утицајем на друштво и здравствене системе.Светски дан борбе против шећерне болести је највећа светска кампања за подизање свести о дијабетесу. Управо зато су значајне овакве кампање и активности које треба да скрену пажњу јавности на дијабетес и начине за спречавање шећерне болести, каже директор Дома здравља Бела Паланка др Венцислав Рангелов. ''Свака десета особа у нашој земљи оболи од шећерне болести и треба стално подсећати наше грађане да воде здраве стилове живота, превентивно делују и редовно контролишу своје здравље како би се спречило настајање, не само ове, већ и друге неке болести'' каже доктор Рангелов.Дијабетес је главни узрок слепила, отказивања бубрега, срчаног удара, можданог удара и ампутације доњих удова. Здрава исхрана, физичка активност и избегавање употребе дувана могу спречити или одложити дијабетес типа 2, каже Милан Ранђеловић лекар Дома здравља Бела Паланка.Уколико се занемари и не лечи, дијабетес може довести до озбиљних акутних и хроничних компликација.
У току је реализација пројекта ’’Подршка одрживим услугама социјалне заштите у заједници и политика укључивања на локалном нивоу’’ који финансира Европска унија у оквиру програма ИПА 2020, а који општина Бела Паланка спроводи у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина. Пројекат се реализује кроз две фазе. Прва фаза пројекта подразумева стручно техничку подршку за израду стратешких докумената. У току је израда локалног планског документа под називом ’’Програм унапређења социјалне заштите у општини Бела Паланка за период од 2024. до 2027. године’’. Прошле недеље одржана је прва радионица на којој је урађена анализа стања у области социјалне заштите у Белој Паланци на којој су утврђени општи и посебни циљеви. 14. новембра је одржана друга радионица на којој су дефинисане мере активности и мере за реализацију постављених циљева. Дефинисани су носиоци активности, циљне групе и индикатори којима ће се мерити жељена промена за сваку активност. Учесници на радионицама су чланови радне групе а чине је представници локалне самоуправе, представници Центра за социјални рад, Националне службе за запошљавање, Дома здравља, образовних установа и удружења ''Те деум'' које се бави пружањем социјалних услуга у заједници. У наредном периоду биће одржана још једна радионица за утврђивање финансијског оквира, односно потребних финансијских средстава и извора финансирања. Ускоро ће почети реализација друге фазе пројекта у којој ће општина Бела Паланка добити финансијска средства у износу од 59 хиљада еура за унапређење услуге Помоћ у кући. То подразумева повећање обухвата корисника услуге, али и набавку теренског возила, организовање обука за геронтодомаћице и активности које промовишу међугенерацијску солидарност, каже Марија Бошковић, већница општине Бела Паланка.
У основним школама у Белој Паланци и Црвеној Реци и Средњој школи "Никета Ремизијански" представници Туристичке организације Беле Паланке одржали су часове грађанског васпитања на којима су говорили о алатима за упознавање са туристичком понудом Беле Паланке и Србије на друштвеним мрежама и интернету. Предавање је одржао Младен Цветковић, радник Туристичке организације Беле Паланке. За предавање је владало велико интересовање, а ученици су имали бројна питања и активно су учествовали у овом предавању. Како нам је Цветковић рекао деца имају одређена сазнања о Белој Паланци али да она нису довољна те да су оваква предавања од великог значаја. Он додаје да су на крају предавања позвали ученике да прате профиле Туристичке организације Беле Паланке на друштвеним мрежама и прате њихов сајт на коме се објављују занимљивости везане за своју туристичку понуду. Радица Јоцић, директорка Средње школе "Никета Ремизијански" похвалила је сарадњу са туристичком организацијом Беле Паланке и истакла да су предавања попут овог значајна за ученике јер их другачијим приступом мотивишу да истражују, уче и развијају љубав према свом месту.Кроз овакве часове, ученици развијају свест о културном и туристичком богатству своје средине, док истовремено стичу вештине које их мотивишу да буду активни промотери локалне заједнице и њеног потенцијала.
У просторијама удружења Те деум одржана је инклузивна радионица за децу и родитеље. Радионицу је организовала Општинa Бела Паланка у оквиру пројекта "Инклузивно предшколско образовање и васпитање деце". Петнаестак предшколаца из Основне школе "Љупче Шпанац'', њихови родитељи и васпитачица Сања Ђурић учествовало је у радионици. Пројекат ,,Инклузивно предшколско образовање и васпитање деце'' имплементира општина Бела Паланка у сарадњи са предшколском установом и удружењем ''Те деум''. Циљ пројекта али и радионице је већа укљученост деце из осетљивих друштвених група у образовање, каже Јелица Спасић Огњановић, већница општине Бела Паланка. Спасићева каже да је у општини Бела Паланка у току израда Локалног акционог плана за социјално укључивање Ромкиња и Рома који има за циљ побољшање живота Рома у оштини Бела Паланка и њихово веће учешће у друштвеној заједници. Инклузивну радионицу држала је Марија Здравковић Крстић, психолошкиња и стручна радница удружења Те деум која је са децом и њиховим родитељима разговарала на тему толеранције, с обзиром да се 16. новембра обележава Међународни Дан толеранције. Предшколцима је приказан цртани филм Ружно паче који шаље поруку о лепоти различитости а деци је, на њима прихватљив начин, објашњено како се треба понашати у односу са другима.Овој активности присуствовали су и представници локалне самоуправе као и НБ "Вук Караџић" . Запослени у библиотеци децу су упознали са радом библиотеке и показали им књиге примерене њиховом узрасту.
На 21. седници општинског већа општине Бела Паланка дата је сагласност на предлог Одлуке о буџету општине Бела Паланка за 2025. годину.’’Добро планирање је основ за успешно вођење и добру реализацију буџета. Највеће приходе општина има од ненаменских трансфера,пореза на зараде као и пореза на имовину чија наплата је последњих година повећана. Буџетом за наредну годину планирана је реализација капиталних пројеката на територији општине’’ каже председник општине Бела Паланка Горан Миљковић.’’Планира се реконструкција водоводне мреже у дужини од 23,5 километара коју ћемо реализовати у две фазе.Почела је и изградња моста на Нишави код Белановца.Планира се изградња Постројења за прераду отпадних вода,асфалтирање улица у Сињцу, Врандолу, Космовцу и Доњој Коритници,изградња аутокампа на простору ЕРЦ-а,као и реконструкција Археолошког налазишта Ремезијана,која почиње у наредних неколико дана.Радиће се пројекат енергетске ефикасности у НБ ,,Вук Караџић'',затим реконструкција трибина на новоизграђеном терену за мали фудбал’’ каже Миљковић и додаје да ће се у сеоским школама градити тоалети.Вршиће се замена подова и сијалица у средњој као и изградња ограде у основној школи.Планирана су и средства за израду пројектно техничке документације за пројекте попут прикључка на водовод Дражево-Моклиште,асфалтирања десет путних праваца у селима,изградњу трибина и музеја на градском стадиону и опремање смештајних капацитета у згради старе болнице.Представљени су Програми пословања јавних предузећа и установа у Белој Паланци.’’Програми пословања су добри,верујем да ће бити реализовани у потпуности као и раније.Било је конструктивних предлога које смо усвојили.Предочено је руководиоцима комуналног предузећа да направе анализу стања градског гробља како би се на време откупило земљиште ради добијања додатног простора’’ каже Миљковић.Већници општине Бела Паланка дали су сагласност и на одлуку и стипендирању ученика који упишу Средњу школу ’’Никета Ремезијански’’. Миљковић каже да се касни са исплатом,али да ће локална самоправа покушати да до краја године исплати неколико рата и извинио се средњошколцима на чекању.Цена износа пореза на имовину у наредној години неће бити промењена.
У среду 6. новембра одржана је 20. седница општинског већа општине Бела Паланка. Белопаланачки већници дали су сагласност на Извештај о извршењу Одлуке о буџету општине Бела Паланка за првих девет месеци у 2024. години и према њему извршење буџета за овај период износи близу 65 процената. ’’Извештај о извршењу буџета је добар, а ми очекујемо да до краја године извршење буџета буде између 85 и 90 одсто, што значи да смо добро планирали буџет прошле године’’ каже председник општине Бела Паланка Горан Миљковић. На дневном реду седнице између осталог биле су и две тачке везане за рад ЈКП ’’Комнис’’. Већници су дали сагласност на Одлуку о омогућавању плаћања дуговања за комуналне услуге на рате надзорног одбора овог јавног предузећа, како би се омогућило грађанима који имају заостала дуговања према овом предузећу да их лакше измире. Председник општине Бела Паланка Горан Миљковић позвао је Белопаланчане да искористе могућност склапања репрограма о плаћању дуговања на рате, како ово предузеће не би било у ситуацији да прибегава непопуларној мери утужења грађана. Миљковић каже да укупна потраживања белопаланачког комуналног предузећа према физичким и правним лицима износи више од 30 милиона динара, што није мало. ’’Уколико грађани сервисирају своје обавезе према комуналном предузећу редовно, ово предузеће може успешно да послује, а његово функционисање је од виталног значаја за Белу Паланку, каже Миљковић.Све одлуке донете на седници општинског већа општине Бела Паланка биће прослеђене Скупштини општини Бела Паланка на усвајање.
place Карађорђева 28 Бела Паланка, Србија
local_phone +381 18 855 023, +381 18 856-666
email predsednik@belapalanka.org.rs, sobelapalanka@belapalanka.org.rs
local_printshop 018 855 188
access_time Понедељак - Петак 07:00 - 15:00