На 32. седници већа дате су сагласности на Одлуку о првом ребалансу буџета за 2025. годину, квартални извештај о пословању ЈКП ''Комнис',предлог Одлуке о измени Одлуке о водоводу и канализацији, предлог Одлуке о изменама и допунама ценовника ЈКП ’’Комнис’’.Председник општине Бела Паланка Горан Миљковић каже да постављањем новог руководства општина покушава да стабилизује рад ЈКП ’’Комнис’’ и нада се да ће резултати бити ускоро видљиви. ’’Смањена је цена одвожења смећа у Црвеној Реци, Мокри и Долцу а биће им достављене и канте за смеће'' каже Миљковић. ’’Јавили смо се на конкурс Министарства заштите животне средине за набавку 2 камиона смећара и 2500 канти за смеће,како би Бела Паланка заједно са наведеним селима била потпуно покривена.У Долцу се ради на проширењу гробља,али и на решавању проблема око моста код Божиног тора чија реконструкција захтева велика новчана средства за шта нам требати помоћ државе’’ каже Миљковић и апелује на грађане да не праве дивље депоније које праве свуда проблем,а нарочито око мостова.Недавно су код моста у Љубатовици чишћени наноси грања и смећа око носећих стубова.Изменама је укинута такса за водомер,за шта је стигло око 40 тужби грађана,те је Миљковић позвао грађане да направе споразумни уговор о исплати тих потраживања.Дата је сагласност на Програм доделе бесповратних средстава за куповину сеоске куће са окућницом.До сада је у Белој Паланци овако купљено 15 кућа,а локална самоуправа стоји на располагању свима који желе да учествују програму.Дата је сагласност на предлог Одлуке о расписивању Јавног конкурса подршке реализацији програма социо хуманитарних организација.Конкурсом ће бити подржане хуманитарне активности,али и финансирање лекара специјалиста који би са радом почели већ априла месеца.Поново је доступна услуга гинеколога у Дому здравља, а већ дуже време и услуга уролога.Интензивирани су радови на изградњи моста код Белановца и план је да маја месеца он буде и завршен. Са Коридорима Србије договорени су приоритети око снабдевања села Клења пијаћом водом и регулисања воде са аутопута.
Национална служба за запошљавање Филијала Пирот у сарадњи са Општином Бела Паланка организовала је у Белој Паланци форум послодаваца, односно презентацију и промоцију актуелних јавних позива и конкурса. Такође послодавци су информисани о свим мерама и услугама Националне службе али значају запошљавања теже запошљивих категорија; развијања партнерства и сарадње. Форуму је присуствовао велики број послодаваца из Беле Паланке. Крајем фебруара месеца расписано је 12 јавних позива, путем којих ће, кроз директну финансијску подршку послодавцима и незапосленима, у мере активне политике запошљавања бити укључено више од 15.000 лица, каже Сузана Ђорђевић директорка Националне службе за запошљавање филијале у Пироту која је истакла одличну сарадњу са општином Бела Паланка.За мере активне политике запошљавања у овој години планирано је издвајање 6,25 милијарди динара, док ће додатна средства бити обезбеђена и од стране локалних самоуправа, како кроз заједничко финансирање са НСЗ, тако и кроз самостално финансирање, уз техничку подршку Националне службе.Општина Бела Паланка пружа пуну подршку предузетницима са територије општине Бела Паланка како би унапредили своје пословање и како би се смањио број незапослених. Поред сарадње са Националном службом за запошљавање, општина Бела Паланка у сарадњи са различитим организацијама и фондовима унапређује развој предузетништва у нашем месту, каже Дејан Видановић, помоћник председника општине Бела Паланка. Иначе, према речима Видановића, локална самоуправа стоји на располагању свим послодавцима и предузетницима у вези конкурисања за ове подстицаје. Захтеви за учешће у мерама подносе се надлежним организационим јединицама Националне службе за запошљавање путем поште или електронским путем. Све информације у вези са расписаним јавним позивима доступне су на интернет страници www. nsz.gov.rs, путем званичних страница на друштвеним мрежама, као и у свим организационим јединицама Националне службе за запошљавање. Предузетници додатне информације могу добити и код помоћника председника општине Дејана Видановића, лично у општинској управи или на број телефона 062/8023158.
Малолетнички бракови представљају озбиљан друштвени проблем који угрожава права и будућност деце, посебно девојчица. Воде до прекида образовања, здравствених ризика и економске зависности. Иако су у Србији законом забрањени пре 18. године, осим у изузетним случајевима за старије од 16 уз судску дозволу, овакви бракови се и даље дешавају, нарочито у сиромашнијим заједницама под утицајем традиције и економске несигурности. Управо зато је у Основној школи ''Јован Аранђеловић'' у Црвеној Реци и Основној школи "Љупче Шпанац" организовано предавање за ученике 7. и 8. разреда, које су одржали представници Центра за социјални рад и Патронажне службе Дома здравља из Беле Паланке. Марија Голубовић, мастер социологије и одборница у белопаланачкој скупштини, истакла је да је циљ оваквих предавања превентива, јер када до малолетничког брака дође — већ је касно. Додала је да иако делује као нечији избор, често су последица сплета околности и културних притисака. Борба против малолетничких бракова захтева едукацију, подизање свести и подршку породицама да препознају дугорочне последице. Организације које се баве заштитом деце, као и школе и локалне заједнице, играју кључну улогу у спречавању оваквих ситуација. Марија Голубовић истиче да ученици показују велико интересовање за ову тему и радо учествују у дискусији, што показује да желе да разумеју проблем и да се о њему отворено разговара.Пре самог предавања, ученици су одгледали документарни филм о малолетничким браковима, који су пратили с великом пажњом, а након тога отворено разговарали о виђеном. Овакав приступ кроз филм, едукацију и дискусију показао се као драгоцен начин превентивног деловања, не само за ову, већ и за друге важне теме које се тичу њиховог одрастања и будућности.
У оквиру пројекта „Подршка одрживим услугама социјалне заштите у заједници и политикама укључивања на локалном нивоу“ који спроводи општина Бела Паланка званично је започета обука за 15 геронтодомаћица. Пројекат финансира Европска унија у оквиру ИПА 2020 програма, а спроводи се у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина. Марија Бошковић, већница Општинског већа истакла је важност овог програма, наглашавајући његов допринос побољшању квалитета живота старијих грађана. Ово је друга фаза пројекта за који су обезбеђена новчана средства у износу од 59 хиљада евра и значиће се унапређење ове услуге, њено приширење али и набавку теренског возила, каже Бошковићева. Полазнице обуке су незапослена лица, као и оне које су већ радиле на пословима геронтодомаћица, али нису имале сертификат. Њихова едукација обухвата кључне аспекте рада са старијим и изнемоглим особама, укључујући ефикасну комуникацију, пружање помоћи у свакодневним активностима. Обуку спроводи лиценцирани тренер Владан Јанковић испред организације Хелп Нет из Београда, која поседује акредитовани програм едукације за геронтодомаћице. Кроз теоријске и практичне модуле, полазнице ће стећи знања и вештине неопходне за рад са старијим особама, укључујући правилну негу, ефикасну комуникацију и организацију свакодневних активности корисника.Програм не само да пружа неопходну подршку најугроженијим суграђанима, већ и омогућава учесницама обуке да стекну сертификате и повећају своје шансе за запослење. Кроз овакве пројекте, локална самоуправа показује посвећеност развоју социјалне заштите и стварању бољих услова за оне којима је помоћ најпотребнија. Бела Паланка наставља да улаже у људе и заједницу, са циљем да свима омогући квалитетнији живот.Након завршетка обуке, полазнице ће добити сертификате који ће им омогућити додатну предност приликом конкурисања за ангажовање у оквиру услуге „Помоћ у кући“.
Светски дан борбе против гојазности обележава се 4. марта са циљем подизања свести јавности о распрострањености гојазности, бољег разумевања узрока и последица и позивања на акције које могу допринети решавању овог јавноздравственог изазова. Ове године Светски дан борбе против гојазности се обележава под слоганом: „Мењамо навике – живимо здравије”. У оквиру овог дана, Служба поливалентне патронаже Дома здравља посетила је Основну школу „Јован Аранђеловић” у Црвеној Реци, где су ученицима мерили телесну масу и израчунавали индекс телесне масе, поред тога разговарали су о гојазности, здравим животним навикама и значају физичке активности за очување здравља. Такође, у Спортском центру „Бањица” организована је ова активност за младе фудбалере. Јелена Лилић из Службе поливалентне патронаже, истакла је да је гојазност озбиљан проблем и да је важно да се са децом на време разговара о здравим животним навикама. Директорка Спортског центра „Бањица” Јелена Живић, додала је да спорт игра важну улогу у борби против гојазности и да је неопходно деци обезбедити простор и подршку за бављење физичким активностима. „Наша врата су увек отворена за сву децу која желе да се баве спортом“, поручила је она.Овај дан је подсетник да је борба против гојазности и промовисање здравих животних навика од кључне важности за здравље заједнице, као и да никада није касно усвојити здраве животне навике.
Општина Бела Паланка реализовала је велики број пројеката енергетске ефикасности,а ретко која јавна установа или предузеће у нашем месту није учествовало у овом пројекту.Још пре десетак година наша општина је међу првим општинама у Србији конкурисала за израду Програма енергетске ефикасности који је 2014. године и урађен.Локална самоуправа је тада програм израдила у сарадњи са Институтом ,,Никола Тесла'' из Београда, каже Драган Живковић, већник општине Бела Паланка задужен за инфраструктуру.’’Први програм је обухватао објекте јавне намене,школе,предшколске установе,јавна предузећа,зграду старе болнице,што је и урађено’’ каже Живковић.’’Идеја је била да се уради енергетска санација свих тих зграда како би се уштедело на потрошњи електричне енергије али и смањила емисија штетних гасова’’.Реализован је пројекат реконструкције јавне расвете у граду и свим селима, што је допринело великој уштеди у потрошњи електричне енергије. У Белој Паланци недавно је формирана радна група која треба да изради нови трогодишњи програм енергетске ефикасности.Њиме ће бити обухваћене нове активности које треба да допринесу додатној уштеди електричне енергије и смањењу емисије штетних гасова. Пројекат је остало реализовати још у народној библиотеци а Живковић каже да је јавна набавка већ у току.Поред ове установе остала је и реализација пројекта у Дому здравља, где је већ извршена замена столарије па ће новим пројектом бити обухваћен спољни омотач као и реконструкција грејања.Општина је и ове године расписала јавни позив за привредне субјекте у оквиру програма енергетске ефикасности и већ је објављена листа привредних субјеката.Ових дана биће објављен и позив за грађане који желе да учествују у овом програму.Пројекте енергетске ефикасности заједно реализује Министарство рударства и енергетике у сарадњи са локалним самоуправама. Када су у питању програми за становништво,грађани ће бити у прилици да радове на енергетској санацији својих објеката финансирају са 50 одсто новчаних средстава, док ће осталих 50 одсто средстава бити финансирано из буџета општине.Ови позиви биће доступни грађанима све до 2027. године.
place Карађорђева 28 Бела Паланка, Србија
local_phone +381 18 855 023, +381 18 856-666
email predsednik@belapalanka.org.rs, sobelapalanka@belapalanka.org.rs
local_printshop 018 855 188
access_time Понедељак - Петак 07:00 - 15:00