У Средњој школи „Никета Ремезијански" у Белој Паланци одржана је дводневна радионица заснована на кокреацији за креативније коришћење простора, са циљем да се постојећи школски простор искористи на креативнији и функционалнији начин.Радионица је организована у оквиру пројекта „Унапређење образовног екосистема у урбаном подручју града Пирота и општинама Димитровград,Бабушница и Бела Паланка” који подржава Европска унија преко програма ЕУ ПРО Плус који спроводи УНОПС у сарадњи са Министарством за европске интеграције.Радионицу су водили Драгана Томић Пилиповић и Владислав Живадиновић, едукатори са Академије Оксфорд који комбиновањем иновативних метода на аутентичан начин преносе знање, подстичу ученике, професоре и родитеље на заједничко размишљање и осмишљавање нових решења.Учесници радионице су кроз тимски рад и размену идеја анализирали тренутне потребе школе, као и потенцијале простора који се може унапредити.Изнето је неколико предлога за унапређење рада школе, попут сарадње за Одредом извиђача ,,Ремезијана'',организовање бициклистичких тура и едуковање о саобраћају ученика нижих разреда основних школа од стране средњошколаца, као организовање спортских активности на спортским теренима школе, али и организовање активности тзв.,,ескејп рум'' уз помоћ које се на креативан начин стиче додатно образовање. Пројекат „Унапређење образовног екосистема у урбаном подручју града Пирота и општинама Димитровград, Бабушница и Бела Паланка”,има за циљ унапређења услова образовања на територији свих локалних самоуправа из Пиротског округа. Бела Паланка учествује у реализацији заједно са градом Пиротом и општинама Димитровград и Бабушница као и са РРА Југ.У пројекат су укључене и образовне установе у којима ће бити унапређени услови образовања и то Гимназија Пирот,СШ „Никета Ремезијански“ и ОШ „Љупче Шпанац“ из Беле Паланке, ОШ „Деспот Стефан Лазаревић“ из Бабушнице и ПУ “8. септембар” из Димитровграда. Предвиђено је унапређење образовних објеката,организовање обука и оваквих радионица,као и развој дигиталне платформе за школе.У СШ „Никета Ремезијански’’ биће извршена реконструкција подова и расвете,а у ОШ „Љупче Шпанац’’ изграђена ограда.Пројекат је вредан скоро 1.3 милиона евра од чега ЕУ обезбеђује милион евра.
На територији Републике Србије је успешно реализован општински ниво пројекта „Пажљивкова смотра“ за школску 2024/2025. годину. Општинска смотра одржана је и у Основној школи "Љупче Шпанац" у Белој Паланци и на њој су, поред деце такмичара, учествовали и њихових другари који су као публика учили о правилном и безбедном понашању у саобраћају. На пажљивковој смотри такмичили су се предшколци из Предшколске установе "Драгица Лаловић" из Беле Паланке, Црвене Реке и предшколци из Основне школе "Љупче Шпанац" као и ученици 1. и 2. разреда из обе основне школе. Смотру је организовало Локално тело за безбедност саобраћаја општине Бела Паланка у сарадњи са Агенцијом за безбедност у саобраћају и белопаланачком основном школом. Циљ „Пажљивкове смотре“ је да се најмлађи учесници у саобраћају кроз игру и дружење едукују о правилима и значају безбедног понашања. Овакве активности представљају важан корак ка стварању генерација које ће бити савесни и одговорни учесници у саобраћају. Бела Паланка још једном је показала да брига о деци и њиховој безбедности заузима важно место у локалној заједници.
Запослени у Туристичкој организацији Беле Паланке представили су своју понуду на Сајму туризма у Нишу, једном од најзначајнијих туристичких догађаја у региону. Сајам је ове године окупио око 120 излагача из земље и региона, а обележио га је знатно већи број посетилаца у односу на претходну годину. Сајам који је одржан по 25. пут у хали Чаир отворио је в.д. директора ТО града Ниша др Горан Милосављевић. Директор Туристичке организације града Ниша, Горан Милосављевић, изразио је посебно задовољство због великог броја туристичких организација са југа Србије на сајму. Истакао је добру сарадњу са Туристичком организацијом Беле Паланке, нагласивши да их повезује исти менталитет људи. Додао је да би та сарадња требало да се интензивира, посебно кроз развој заједничког туристичког производа.ТО Беле Паланке имала је запажен наступ на Сајму туризма у Нишу, а штанд организације посетио је велики број људи. Како је истакао директор ТО Беле Паланке, Милош Лилић, ове године посебан акценат стављен је на манифестацију Дани банице, као и на планинарске стазе у околини. Посетиоци су на штанду могли да преузму брошуру са тачним датумима одржавања манифестације и именима извођача. Поред промоције туристичке понуде, запослени у ТО Беле Паланке учествовали су и у Пуб Гастро квизу, за који су припремили награде и питања везана за манифестацију Дани банице и културно-историјско наслеђе Беле Паланке.Међународни Сајам туризма у Нишу још једном је потврдио да овај град постаје значајан центар туристичког развоја. Уз стални пораст броја туриста из године у годину, Ниш има све предуслове да се позиционира као препознатљив туристички бренд, што отвара нове могућности и за општине у његовом окружењу попут Беле Паланке.
Под слоганом ’’Здрав почетак, будућност која обећава’’ у целом свету је обележен Светски дан здравља. Светски дан здравља обележава се сваког 7. априла под покровитељством Светске здравствене организације, а има за циљ да укаже на важност улагања у здравствену заштиту и унапређење квалитета живота за све људе. Овај датум обележен је и у Белој Паланци у сарадњи Савета за здравље Општине Бела Паланка и Дома здравља Беле Паланке. Лекари и медицинске сестре у центру града мерили су крвни притисак и ниво шећера у крви грађанима. Такође су са њима разговарали о здравим стиловима живота и важности физичке активности за здравље. Марија Бошковић, већница Општинског већа истакла је да је циљ ове активности указивање на значај очувања здравља, али и на важност превентивних прегледа. Она је најавила и да ће Општина Бела Паланка ускоро обезбедити специјалистичке службе у Дому здравља, како би адекватна здравствена заштита била доступна свим грађанима. Др Дарко Симоновић који је учествовао у овој акцији каже да је важно обележавати овакве датуме и подсећати грађане на важност очувања здравља. Он је додао и да се људи најчешће сете здравих навика тек када им се јави неки здравствени проблем, али да је заправо најважније болест предупредити. Да подсетимо одлука да се овај дан обележава као Светски дан здравља донета је на оснивачкој скупштини Светске здравствене организације, одржаној од 24. јуна до 24. јула 1948. године у Женеви, пошто је 7. априла исте године одлука о конституисању СЗО званично ступила на снагу.
У Парку хероја ,,Врело'' у Белој Паланци положени су венци на спомен обележје погинулима у Другом светском рату. Венце су положили представници локалне самоуправе општине Бела Паланка, Општинског одбора СУБНОР Бела Паланка као и представници Удружења потомака ратника 1912-1918. године. ''Општина Бела Паланка не заборавља своју прошлост и оне који су за слободу нашу земље дали своје животе. Ова страдања треба да нас подсете да овако нешто никада више не треба да се деси, а ми смо у обавези да чувамо успомене на наше славне претке'' истакао је Раде Младеновић, председник ОО СУБНОР – Бела Паланка. Осмог априла 1941. године око 6 часова ујутро, Белопаланчане је пробудило брујање немачких штука. Тог јутра су немачки авиони који су узлетели са аеродрома у Софији изручили смртоносни товар на Белу Паланку. Само бомбардовање трајало је око 15 до 20 минута али довољно да однесе велики број људских жртава. Страдала су 103 лица од којих 48 грађана и 55 војника.Трагичан догађај из 1941. године не сме бити заборављен јер чувајући нашу прошлост можемо сачувати и нас који данас живимо. Сећање је један од начина.
За ученике Основне школе ,,Јован Аранђеловић’’ из Црвене Реке организован је обилазак културно- историјских споменика и туристичких локалитета на територији општине Бела Паланка. Обилазак су започели у Гладном пољу код спомен обележја подигнутог у част страдалим борцима ослободиоцима Беле Паланке од Турака.Други српско-турски рат почео је 13.децембра 1877.године и основни циљ овог рата био је ослобођење српског народа од Турака и проширење Србије на југ. У борбама за ослобођење Беле Паланке погинуло је осам српских војника, 44 је рањено и 90 је промрзло. ‘’Споменик у Гладном пољу први је споменик у Србији посвећен ослободилачким ратовима од 1876-1878. године који је подигао Архимандит манастира дивљанског Агатангел 1. августа 1881. године’’ рекао је директор школе у Црвеној Реци Зоран Пешић. Након споменика у Гладном пољу ученици су обишли и споменике палим борцима у Првом и Другом светском рату у Парку хероја на Врелу. О овом делу наше историје ученике су упознали и директор школе у Црвеној Реци Зоран Пешић али и историчар и директор Народне библиотеке ,,Вук Караџић’’ Милан Спасић. Спасић истиче важност упознавања деце са историјом нашег места али и посвећеност локалне самоуправе да се ови споменици сачувају.Обилазак културно историјских споменика и туристичких локалитета организовала је локална самоуправа општине Бела Паланка у сарадњи са основном школом из Црвене Реке, Народном библиотеком ,,Вук Караџић’’ и Туристичком организацијом Беле Паланке. Обиласку су присуствовале и већнице општине Бела Паланка Јелица Спасић Огњановић и Марија Бошковић. Током другог дела обиласка децу је угостио Младен Цветковић из ТО Беле Паланке који је деци представио најзначајније туристичке локалитете у центру града. Цветковић је истакао да су се приликом планирања обиласка трудили да одаберу оне локалитете који ће деци бити занимљиви као и да им то представе на занимљив и њима близак начин.
place Карађорђева 28 Бела Паланка, Србија
local_phone +381 18 855 023, +381 18 856-666
email predsednik@belapalanka.org.rs, sobelapalanka@belapalanka.org.rs
local_printshop 018 855 188
access_time Понедељак - Петак 07:00 - 15:00