Општина Бела Паланка прикључила се пројекту ''Правда за све'' који реализује Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) и Комитет правника за људска права. У Белој Паланци одржан је састанак представника Комитета и Мобилне правне клинике Правног факултета у Нишу и председника општине Бела Паланка Горана Миљковића и његових сарадника. На састанку је презентован овај пројекат чија је реализација кренула септембра месеца 2023. године и који има за циљ оснаживање грађана да се боље упознају са својим правима кроз успостављање партнерског односа између актера у правосуђу и локалних заједница како би заједно дошли до иновативних приступа и решења за правне проблеме те унапређења правних услуга. ''Ми из локалне самоуправе стално истичемо да смо на услузи својим грађанима и транспарени у свом раду. Хвала Сари Митић која је иницирала реализацију овог пројекта и у Белој Паланци и врло брзо ћемо кренути у његову реализацију'' каже председник општине Бела Паланка Горан Миљковић. ''Локална самоуправа је сервис грађана и ту смо да одговоримо на све њихове захтеве'' каже Миљковић. ‘'Мобилна правна клиника постоји већ десет година и за то време смо успели да решимо велики број правних питања нашим грађанима. Хвала председнику општине Бела Паланка који је препознао значај реализације пројекта и што ћемо имати прилике да од јануара месеца и грађанима Беле Паланке пружимо бесплатну правну помоћ'' каже доц. др Сара Митић са Правног факултета у Нишу. ''Пројекат ,,Правда за све'' има за циљ да приближи грађанима правосуђе и правосудне органе али и да пружи младим правницима стицање нових искустава у раду'' каже Драгиша Ћалић представник пројекта.,,Наше искуство говори да грађани не знају довољно о својим правима, али смо на добром путу да се то промени'' каже Ћалић.У општини Бела Паланка бесплатна правна помоћ биће доступна једном месечно, а о тачним терминима грађани ће бити благовремено информисани.
Председник општине Бела Паланка Горан Миљковић је у друштву својих сарадника и организатора хуманитарне акције посетио Уну Живковић и њену породицу како би им лично уручио новчана средства прикупљена током хуманитарне акције „Мале игре – велико срце“. Ова акција, која је спојила спорт и хуманост, окупила је велики број грађана добре воље, показујући да заједница може постићи невероватне ствари када се уједини за племенити циљ. Резултат хуманитарне акције је 427 хиљада динара прикупљених за Унино лечење. Ова сума, заједно са новцем прикупљеним у ранијим акцијама, сада је довољна да Уна крене на операцију ногу за коју се сви надају да ће јој омогућити самостално ходање. Миљковић је изразио захвалност свим учесницима, донаторима и организаторима који су својим трудом омогућили да акција буде успешна. „Ова средства нису само помоћ, већ и порука Уни Живковић и њеној породици да нису сами, да је цела Бела Паланка уз њих и да ће им пружити подршку на сваком кораку“ рекао је Миљковић.Општина ће обезбедити и превоз до Београда где ће бити изведена операција која је заказана за 13. јануар рекaо је председник и додао да ће пред новогодишње празнике угостити Уну у свом кабинету како би јој уручио новогодишњи поклон. Како је Миљковић истакао и студенти са Филозофског факултета у Нишу су се прикључили акцији прикупљања средстава за Уну Живковић, а то ће учинити и белопаланачки средњошколци. Породица Живковић се захвалила на посети и помоћи, истичући колико им значи топлина и солидарност коју су осетили од својих суграђана. Сандра, Унина мајка каже да је сада уз новац који је данас добила прикупљен целокупан износ средстава потребан за операцију. Овај гест показује снагу заједништва и хуманости која је Белу Паланку одувек красила. Уна Живковић сада има прилику за нови корак ка бољој будућности, а цела Бела Паланка наставиће да буде уз њу на том путу.
52. заседање скупштине Сталне конференције градова и општина - Савеза градова и општина Србије (СКГО) одржано је 4. децембра 2024. године у Београду. Основна тема догађаја биле су две деценије Програма „EU Exchange“, а овом приликом представљени су и резултати шесте фазе овог програма. Скупу су поред великог броја представника градова и општина из целе Србије, присуствовали и представници Делегације Европске уније, Министарства државне управе и локалне самоуправе, Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Министарства финансија, Министарства за европске интеграције, као и многобројни партнери СКГО. Испред општине Бела Паланка, скупу је присуствовао председник Горан Миљковић. Овом приликом потписани су уговори за спровођење два нова пројекта подршке локалним самоуправама, одржана је панел дискусија „Подршка Европске уније локалном развоју“, а додељене су и захвалнице градовима и општинама који су били корисници директне подршке у оквиру програма „EU Exchange 6“.Захвалница је додељена и председнику општине Бела Паланка Горану Миљковићу.Све присутне су поздравили председник Скупштине Града Београда Никола Никодијевић и шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре.Никодијевић је изјавио да је локална самоуправа прва инстанца у којој грађани утичу на питања из свог непосредног окружења, као и да од одлука које се доносе на нивоу града или општине, од нивоа услуга које се пружају грађанима, зависи да ли ће локална заједница имати квалитетну социјалну заштиту, саобраћајну и комуналну инфраструктуру, условне вртиће и школе, услужну администрацију, и све друго што живот грађана чини мање или више квалитетним.Жиофре се захвалио СКГО на њеном трајном партнерству, рекавши да ЕУ остаје партнер Србије у реформама и њеном путу ка чланству у Унији. „Само током текуће године остварено је 86 специјализованих пакета подршке градовима и општинама, и више од 300 обука и стручних скупова за близу 7.200 полазника. За локалне самоуправе уз подршку ЕУ обезбеђено је више од 3,3 милиона евра директних донација за локалне пројекте“, навео је он.
Општина Бела Паланка је у сарадњи са Министарством заштите животне средине, потписала споразум о давању на коришћење опреме за видео-надзор на локацијама дивљих депонија. У сарадњи са ЈКП "Комнис" постављене су камере на депонији Кременица, тачније на месту званом Јанкина падина, као и на депонији Црвена Река иза бивше фабрике обуће. Циљ увођења видео- надзора на дивљим депонијама је превенција нелегалног одлагања отпада. Управљање камерама поверено је ЈКП "Комнис" које је такође инсталирало камере за видео-надзор у селу Букоровац, на простору некадашње депоније. Ове мере део су стратегије за очување животне средине и побољшање комуналног реда. Надлежни позивају грађане да се придржавају правилника о одлагању отпада. Поред ЈКП "Комнис" увид у сва дешавања везана за видео-надзор има и комунална инспекција општине Бела Паланка. ЈКП "Комнис" је током ове године спровело неколико акција чишћења дивљих депонија, али се након одређеног времена исте поново стварају. Због тога је постављање камера за видео надзор постало неопходно. Чишћење депонија представља значајну инвестицију, а ти ресурси могли би бити боље искоришћени за друге, значајније сврхе, каже вршилац дужности директора Комниса Иван Николић. Надлежни су упутили апел грађанима да престану са стварањем дивљих депонија, наглашавајући да ће у супротном бити примењене санкције за све који крше прописе. "Стварање депонија представља озбиљан проблем, који није само еколошки, већ и економски, јер средства која би била утрошена на чишћење могу се искористити за развој других важних пројеката"; каже Зоран Стефановић, комунални и инспектор животне средине Општине Бела Паланка. Постављање камера за видео надзор постало је кључни корак у борби против ових неодговорних поступака.
place Карађорђева 28 Бела Паланка, Србија
local_phone +381 18 855 023, +381 18 856-666
email predsednik@belapalanka.org.rs, sobelapalanka@belapalanka.org.rs
local_printshop 018 855 188
access_time Понедељак - Петак 07:00 - 15:00