У Белој Паланци је започела прва фаза изградње савременог постројења за прераду отпадних вода, финансираног кроз пројекат Министарства заштите животне средине. Ово постројење се гради на месту старог и нефункционалног пречистача, што омогућава коришћење постојеће инфраструктуре, укључујући прилазни пут и прикључке за струју. Прва фаза радова укључује рушење старог објекта и припрему терена за нову изградњу. Према речима Драгана Живковића, већника општине Бела Паланка, постојећи пречистач за отпадне воде, изграђен пре више од 40 година, никада није радио пуним капацитетом и не испуњава савремене стандарде. Због тога је донета одлука о изградњи потпуно новог постројења које ће задовољити потребе модерног доба. Како је реч о сложеном пројекту који укључује напредну технологију и инфраструктурне радове, планирано је да изградња траје две године. Након изградње и пробног рада пречистач ће бити дат на управљање ЈКП "Комнис" додаје Живковић. Изградња новог система за прераду отпадних вода у Белој Паланци биће у потпуности усклађена са европским стандардима, што ће омогућити ефикасније управљање отпадним водама и смањење негативног утицаја на животну средину. Већник Живковић истакао је да ће, паралелно са изградњом пречистача, општина радити и на реконструкцији постојеће канализационе мреже, док ће у појединим деловима града бити изграђена потпуно нова мрежа. "У питању је фекална, а не кишна канализација. Када пречистач буде завршен, белопаланачка канализациона мрежа и пречишћавање отпадних вода чиниће јединствену, функционалну целину," изјавио је Живковић. Овај пројекат Министарства заштите животне средине и општине Бела Паланка чији је главни извођач радова грађевинска компанија Јадран из Београда , део је ширег плана улагања у еколошку инфраструктуру у Србији, којом се промовише одржив развој и одговорно управљање ресурсима.
Поводом обележавања Међународног хуманитарног дана деци која похађају истурена одељена у сеоским школама уручени су поклон пакети са школским прибором и књигама.Деци у месним заједницама Клисура, Сињац, Моклиште, Мокра и Доња Коритница поклoне испред локалне самоуправе уручиле су већнице Општинског већа Марија Бошковић и Јелица Спасић Огњановић и директорка матичне школе „Љупче Шпанац“ у Белој Паланци Данијела Ћирић. Деца која похађају школе у руралним срединама често се суочавају са изазовима који су мање присутни у урбаним срединама, попут ограниченог приступа савременим технологијама или ваншколским активностима. Уручивање поклона, нарочито оних који имају едукативни карактер, може помоћи у смањењу тих разлика и осигурати да сва деца имају подједнаке шансе за образовање и развој. Јелица Спасић Огњановић, већница Општинског већа истакла је да су издвојена одељења и деца која их похађају важна подједнако као и одељења у матичној школи и да им је циљ да и њима обезбеде све потребне услове за образовање. Директорка Основне школе “Љупче Шпанац” у Белој Паланци, која је и матична школа, Данијела Ћирић, истакла је добру сарадњу школе са локалном самоуправом и додала да овакви гестови нису само симболични, већ су и израз бриге и пажње према сваком детету, без обзира на то где живи. Основну школу у Клисури похађају три ђака, првог, другог и трећег разреда, а једна девојчица похађа предшколски програм. Са њима ради учитељ Небојша Николић, коме је до пензије остало свега неколико месеци. Деца у сеоским школама истичу да уживају у миру и тишини које им мала средина пружа. Српски и математика су међу омиљеним предметима, а свиђа им се што им учитељи посвећују пуно пажње. Када пожеле друштво, друже се са старијом децом из села, а највише воле да играју жмурке и друге игре на отвореном.
Општина Бела Паланка започела је рад на изради Програма за унапређење социјалне заштите који ће важити у периоду од 2024. до 2027. године. У оквиру израде овог секторског стратешког документа, чланови Радне групе одржали су три радна састанка на којима су разматране мере за унапређење социјалне заштите у општини. Циљ овог документа је унапређење постојећих услуга социјалне заштите, као што су помоћ у кући и лични пратилац детета, уз фокус на њихово проширење и побољшање квалитета.Једна од првих мера у оквиру програма биће повећање територијалне доступности услуге помоћи у кући, нарочито у руралним подручјима. Након тога, планирано је увођење нових услуга и иницирање међуопштинске сарадње како би се обезбедиле додатне услуге социјалне заштите, одговарајући тако на препознате потребе у локалној заједници, каже Марија Бошковић, већница општине Бела Паланка. Израду Програма за унапређење социјалне заштите општина Бела Паланка реализује у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина.
Белопаланчани су још једном показали велико срце и хуманост.У Спортском центру ''Бањица'' организована је хуманитарна активност ''Мале игре – велико срце'', а сва прикупљена средства биће прослеђена породици Живковић, за лечење осмогодишње Уне која болује од церебралне парализе и страбизма.Догађај је окупио велики број грађана који су учествовали у спортскима активностима, али и куповали на продајним штандовима. Штандове са ручно рађеним предметима имале су све образовне установе из Беле Паланке и Црвене Реке, Туристичка организација Беле Паланке и неколико предузетника.Организатор акције били су Спортски савез Беле Паланке и Спортски центар Бањица,покровитељ Општина Бела Паланка. Организатори су истакли да је ова акција прави пример хуманости и да су веома срећни што су се грађани одазвали у толиком броју. Општина Бела Паланка као покровитељ донирала је средства за сваки постигнути погодак остварен на спортским активностима.Акцији се придружио председник општине Бела Паланка Горан Миљковић који је са својим сарадницима обишао штандове и спортске полигоне.Он је истакао да му је драго да види да су се бројни грађани укључили и допринели прикупљању средстава.„Веома сам задовољан што смо организовали овај догађај, али и оволиким одазивом наших суграђана. Показали смо да, када делујемо јединствено, можемо остварити велике планове. Посебно ми је драго што су овај догађај иницирали млади људи и ја позивам и остале Белопаланчане да дају своје идеје, иницирају нове активности и да остваримо заједнички циљ свих нас – бољи услови за све грађане“ рекао је Горан Миљковић. Сандра Тодоровић,Унина мајка захвалила се на организацији овог догађаја, али и свима који на било који начин доприносе да се што пре сакупи новац за Унину операцију која би требало да буде изведена јануара месеца. Током акције 152 такмичара је учествовало, а од спортских игара је донирано 106.400,00 динара. Ових дана најчешћа порука која се шаље у Белој Паланци је 936 на 3030.
У великој сали општине Бела Паланка одржана је 24. седница Општинског већа општине Бела Паланка. На дневном реду нашло се 11 тачака, међу којима је предлог Одлуке о четвртом ребалансу буџета за 2024. годину. Ребаланс буџета се спроводи како би се средства ускладила с потребама које су се исказале током године, а циљ је обезбеђивање ефикаснијег и одговорнијег управљања финансијама општине.
У Палати Србије, комесарка за избеглице и миграције Републике Србије, Наташа Станисављевић, свечано је уручила уговоре представницима 112 градова и општина у Србији, који ће омогућити подршку за више од 6.100 породица избеглица, интерно расељених лица и повратника по основу споразума о реадмисији, а укупна средстава износе 270 милиона динара.
place Карађорђева 28 Бела Паланка, Србија
local_phone +381 18 855 023, +381 18 856-666
email predsednik@belapalanka.org.rs, sobelapalanka@belapalanka.org.rs
local_printshop 018 855 188
access_time Понедељак - Петак 07:00 - 15:00