Председник општине Бела Паланка Горан Миљковић је у друштву својих сарадника и организатора хуманитарне акције посетио Уну Живковић и њену породицу како би им лично уручио новчана средства прикупљена током хуманитарне акције „Мале игре – велико срце“. Ова акција, која је спојила спорт и хуманост, окупила је велики број грађана добре воље, показујући да заједница може постићи невероватне ствари када се уједини за племенити циљ. Резултат хуманитарне акције је 427 хиљада динара прикупљених за Унино лечење. Ова сума, заједно са новцем прикупљеним у ранијим акцијама, сада је довољна да Уна крене на операцију ногу за коју се сви надају да ће јој омогућити самостално ходање. Миљковић је изразио захвалност свим учесницима, донаторима и организаторима који су својим трудом омогућили да акција буде успешна. „Ова средства нису само помоћ, већ и порука Уни Живковић и њеној породици да нису сами, да је цела Бела Паланка уз њих и да ће им пружити подршку на сваком кораку“ рекао је Миљковић.Општина ће обезбедити и превоз до Београда где ће бити изведена операција која је заказана за 13. јануар рекaо је председник и додао да ће пред новогодишње празнике угостити Уну у свом кабинету како би јој уручио новогодишњи поклон. Како је Миљковић истакао и студенти са Филозофског факултета у Нишу су се прикључили акцији прикупљања средстава за Уну Живковић, а то ће учинити и белопаланачки средњошколци. Породица Живковић се захвалила на посети и помоћи, истичући колико им значи топлина и солидарност коју су осетили од својих суграђана. Сандра, Унина мајка каже да је сада уз новац који је данас добила прикупљен целокупан износ средстава потребан за операцију. Овај гест показује снагу заједништва и хуманости која је Белу Паланку одувек красила. Уна Живковић сада има прилику за нови корак ка бољој будућности, а цела Бела Паланка наставиће да буде уз њу на том путу.
52. заседање скупштине Сталне конференције градова и општина - Савеза градова и општина Србије (СКГО) одржано је 4. децембра 2024. године у Београду. Основна тема догађаја биле су две деценије Програма „EU Exchange“, а овом приликом представљени су и резултати шесте фазе овог програма. Скупу су поред великог броја представника градова и општина из целе Србије, присуствовали и представници Делегације Европске уније, Министарства државне управе и локалне самоуправе, Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Министарства финансија, Министарства за европске интеграције, као и многобројни партнери СКГО. Испред општине Бела Паланка, скупу је присуствовао председник Горан Миљковић. Овом приликом потписани су уговори за спровођење два нова пројекта подршке локалним самоуправама, одржана је панел дискусија „Подршка Европске уније локалном развоју“, а додељене су и захвалнице градовима и општинама који су били корисници директне подршке у оквиру програма „EU Exchange 6“.Захвалница је додељена и председнику општине Бела Паланка Горану Миљковићу.Све присутне су поздравили председник Скупштине Града Београда Никола Никодијевић и шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре.Никодијевић је изјавио да је локална самоуправа прва инстанца у којој грађани утичу на питања из свог непосредног окружења, као и да од одлука које се доносе на нивоу града или општине, од нивоа услуга које се пружају грађанима, зависи да ли ће локална заједница имати квалитетну социјалну заштиту, саобраћајну и комуналну инфраструктуру, условне вртиће и школе, услужну администрацију, и све друго што живот грађана чини мање или више квалитетним.Жиофре се захвалио СКГО на њеном трајном партнерству, рекавши да ЕУ остаје партнер Србије у реформама и њеном путу ка чланству у Унији. „Само током текуће године остварено је 86 специјализованих пакета подршке градовима и општинама, и више од 300 обука и стручних скупова за близу 7.200 полазника. За локалне самоуправе уз подршку ЕУ обезбеђено је више од 3,3 милиона евра директних донација за локалне пројекте“, навео је он.
Општина Бела Паланка је у сарадњи са Министарством заштите животне средине, потписала споразум о давању на коришћење опреме за видео-надзор на локацијама дивљих депонија. У сарадњи са ЈКП "Комнис" постављене су камере на депонији Кременица, тачније на месту званом Јанкина падина, као и на депонији Црвена Река иза бивше фабрике обуће. Циљ увођења видео- надзора на дивљим депонијама је превенција нелегалног одлагања отпада. Управљање камерама поверено је ЈКП "Комнис" које је такође инсталирало камере за видео-надзор у селу Букоровац, на простору некадашње депоније. Ове мере део су стратегије за очување животне средине и побољшање комуналног реда. Надлежни позивају грађане да се придржавају правилника о одлагању отпада. Поред ЈКП "Комнис" увид у сва дешавања везана за видео-надзор има и комунална инспекција општине Бела Паланка. ЈКП "Комнис" је током ове године спровело неколико акција чишћења дивљих депонија, али се након одређеног времена исте поново стварају. Због тога је постављање камера за видео надзор постало неопходно. Чишћење депонија представља значајну инвестицију, а ти ресурси могли би бити боље искоришћени за друге, значајније сврхе, каже вршилац дужности директора Комниса Иван Николић. Надлежни су упутили апел грађанима да престану са стварањем дивљих депонија, наглашавајући да ће у супротном бити примењене санкције за све који крше прописе. "Стварање депонија представља озбиљан проблем, који није само еколошки, већ и економски, јер средства која би била утрошена на чишћење могу се искористити за развој других важних пројеката"; каже Зоран Стефановић, комунални и инспектор животне средине Општине Бела Паланка. Постављање камера за видео надзор постало је кључни корак у борби против ових неодговорних поступака.
У великој сали општине Бела Паланка одржана је трибина под називом "Превенција карцинома дојке и гинеколошких карцинома кроз редовне скрининг прегледе". Ову трибину организовала је општина Бела Паланка у сарадњи са Домом здравља Бела Паланка, Домом здравља Ниш и удружењем „Будите уз нас“. Циљ овог догађаја био је подизање свести о значају ране дијагностике и редовних прегледа у борби против ових озбиљних болести. Посебан допринос трибини дале су чланице нишког удружења "Будите уз нас", жене које су победиле рак и својим личним причама инспирисале присутне. Њихове искрене исповести о борби, страху, али и охрабрењу које пружа правовремена медицинска подршка, изазвале су снажне емоције. Ивана Томићевић чланица удружења “Будите уз нас” истакла је да је кључ у редовним прегледима и међусобној подршци. На овој трибини говорила је и др Љиљана Ристић, специјалиста радиологије, која је у свом излагању посебно нагласила значај правовременог одласка на преглед. Истакла је да рана дијагностика игра кључну улогу у борби против карцинома, јер омогућава откривање тумора у раним фазама, када су шансе за потпуно излечење значајно веће. Такође је упозорила на опасност од одлагања прегледа, јер у каснијим фазама болести лечење постаје комплексније, са мањим процентом успешности. Позвала је све жене да превазиђу страх или неизвесност и да своје здравље ставе на прво место, јер правовремени преглед може дословно спасити живот.На трибини је говорила и др Ивана Дракулић, специјалиста гинекологије, која је своје излагање посветила важности редовних гинеколошких прегледа у превенцији и раном откривању гинеколошких карцинома. Посебно интересовање изазвала је практична демонстрација коју су извеле патронажне сестре из Дома здравља Ниш, показујући технику самопрегледа дојке. Овај догађај представља још један корак ка подизању свести о важности превентивних прегледа, едукације и заједничког деловања у борби против ових озбиљних болести.
У Белој Паланци је започела прва фаза изградње савременог постројења за прераду отпадних вода, финансираног кроз пројекат Министарства заштите животне средине. Ово постројење се гради на месту старог и нефункционалног пречистача, што омогућава коришћење постојеће инфраструктуре, укључујући прилазни пут и прикључке за струју. Прва фаза радова укључује рушење старог објекта и припрему терена за нову изградњу. Према речима Драгана Живковића, већника општине Бела Паланка, постојећи пречистач за отпадне воде, изграђен пре више од 40 година, никада није радио пуним капацитетом и не испуњава савремене стандарде. Због тога је донета одлука о изградњи потпуно новог постројења које ће задовољити потребе модерног доба. Како је реч о сложеном пројекту који укључује напредну технологију и инфраструктурне радове, планирано је да изградња траје две године. Након изградње и пробног рада пречистач ће бити дат на управљање ЈКП "Комнис" додаје Живковић. Изградња новог система за прераду отпадних вода у Белој Паланци биће у потпуности усклађена са европским стандардима, што ће омогућити ефикасније управљање отпадним водама и смањење негативног утицаја на животну средину. Већник Живковић истакао је да ће, паралелно са изградњом пречистача, општина радити и на реконструкцији постојеће канализационе мреже, док ће у појединим деловима града бити изграђена потпуно нова мрежа. "У питању је фекална, а не кишна канализација. Када пречистач буде завршен, белопаланачка канализациона мрежа и пречишћавање отпадних вода чиниће јединствену, функционалну целину," изјавио је Живковић. Овај пројекат Министарства заштите животне средине и општине Бела Паланка чији је главни извођач радова грађевинска компанија Јадран из Београда , део је ширег плана улагања у еколошку инфраструктуру у Србији, којом се промовише одржив развој и одговорно управљање ресурсима.
Поводом обележавања Међународног хуманитарног дана деци која похађају истурена одељена у сеоским школама уручени су поклон пакети са школским прибором и књигама.Деци у месним заједницама Клисура, Сињац, Моклиште, Мокра и Доња Коритница поклoне испред локалне самоуправе уручиле су већнице Општинског већа Марија Бошковић и Јелица Спасић Огњановић и директорка матичне школе „Љупче Шпанац“ у Белој Паланци Данијела Ћирић. Деца која похађају школе у руралним срединама често се суочавају са изазовима који су мање присутни у урбаним срединама, попут ограниченог приступа савременим технологијама или ваншколским активностима. Уручивање поклона, нарочито оних који имају едукативни карактер, може помоћи у смањењу тих разлика и осигурати да сва деца имају подједнаке шансе за образовање и развој. Јелица Спасић Огњановић, већница Општинског већа истакла је да су издвојена одељења и деца која их похађају важна подједнако као и одељења у матичној школи и да им је циљ да и њима обезбеде све потребне услове за образовање. Директорка Основне школе “Љупче Шпанац” у Белој Паланци, која је и матична школа, Данијела Ћирић, истакла је добру сарадњу школе са локалном самоуправом и додала да овакви гестови нису само симболични, већ су и израз бриге и пажње према сваком детету, без обзира на то где живи. Основну школу у Клисури похађају три ђака, првог, другог и трећег разреда, а једна девојчица похађа предшколски програм. Са њима ради учитељ Небојша Николић, коме је до пензије остало свега неколико месеци. Деца у сеоским школама истичу да уживају у миру и тишини које им мала средина пружа. Српски и математика су међу омиљеним предметима, а свиђа им се што им учитељи посвећују пуно пажње. Када пожеле друштво, друже се са старијом децом из села, а највише воле да играју жмурке и друге игре на отвореном.
place Карађорђева 28 Бела Паланка, Србија
local_phone +381 18 855 023, +381 18 856-666
email predsednik@belapalanka.org.rs, sobelapalanka@belapalanka.org.rs
local_printshop 018 855 188
access_time Понедељак - Петак 07:00 - 15:00