У оквиру пројекта „Подршка одрживим услугама социјалне заштите у заједници и политикама укључивања на локалном нивоу“ који спроводи општина Бела Паланка званично је започета обука за 15 геронтодомаћица. Пројекат финансира Европска унија у оквиру ИПА 2020 програма, а спроводи се у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина. Марија Бошковић, већница Општинског већа истакла је важност овог програма, наглашавајући његов допринос побољшању квалитета живота старијих грађана. Ово је друга фаза пројекта за који су обезбеђена новчана средства у износу од 59 хиљада евра и значиће се унапређење ове услуге, њено приширење али и набавку теренског возила, каже Бошковићева. Полазнице обуке су незапослена лица, као и оне које су већ радиле на пословима геронтодомаћица, али нису имале сертификат. Њихова едукација обухвата кључне аспекте рада са старијим и изнемоглим особама, укључујући ефикасну комуникацију, пружање помоћи у свакодневним активностима. Обуку спроводи лиценцирани тренер Владан Јанковић испред организације Хелп Нет из Београда, која поседује акредитовани програм едукације за геронтодомаћице. Кроз теоријске и практичне модуле, полазнице ће стећи знања и вештине неопходне за рад са старијим особама, укључујући правилну негу, ефикасну комуникацију и организацију свакодневних активности корисника.Програм не само да пружа неопходну подршку најугроженијим суграђанима, већ и омогућава учесницама обуке да стекну сертификате и повећају своје шансе за запослење. Кроз овакве пројекте, локална самоуправа показује посвећеност развоју социјалне заштите и стварању бољих услова за оне којима је помоћ најпотребнија. Бела Паланка наставља да улаже у људе и заједницу, са циљем да свима омогући квалитетнији живот.Након завршетка обуке, полазнице ће добити сертификате који ће им омогућити додатну предност приликом конкурисања за ангажовање у оквиру услуге „Помоћ у кући“.
Светски дан борбе против гојазности обележава се 4. марта са циљем подизања свести јавности о распрострањености гојазности, бољег разумевања узрока и последица и позивања на акције које могу допринети решавању овог јавноздравственог изазова. Ове године Светски дан борбе против гојазности се обележава под слоганом: „Мењамо навике – живимо здравије”. У оквиру овог дана, Служба поливалентне патронаже Дома здравља посетила је Основну школу „Јован Аранђеловић” у Црвеној Реци, где су ученицима мерили телесну масу и израчунавали индекс телесне масе, поред тога разговарали су о гојазности, здравим животним навикама и значају физичке активности за очување здравља. Такође, у Спортском центру „Бањица” организована је ова активност за младе фудбалере. Јелена Лилић из Службе поливалентне патронаже, истакла је да је гојазност озбиљан проблем и да је важно да се са децом на време разговара о здравим животним навикама. Директорка Спортског центра „Бањица” Јелена Живић, додала је да спорт игра важну улогу у борби против гојазности и да је неопходно деци обезбедити простор и подршку за бављење физичким активностима. „Наша врата су увек отворена за сву децу која желе да се баве спортом“, поручила је она.Овај дан је подсетник да је борба против гојазности и промовисање здравих животних навика од кључне важности за здравље заједнице, као и да никада није касно усвојити здраве животне навике.
Општина Бела Паланка реализовала је велики број пројеката енергетске ефикасности,а ретко која јавна установа или предузеће у нашем месту није учествовало у овом пројекту.Још пре десетак година наша општина је међу првим општинама у Србији конкурисала за израду Програма енергетске ефикасности који је 2014. године и урађен.Локална самоуправа је тада програм израдила у сарадњи са Институтом ,,Никола Тесла'' из Београда, каже Драган Живковић, већник општине Бела Паланка задужен за инфраструктуру.’’Први програм је обухватао објекте јавне намене,школе,предшколске установе,јавна предузећа,зграду старе болнице,што је и урађено’’ каже Живковић.’’Идеја је била да се уради енергетска санација свих тих зграда како би се уштедело на потрошњи електричне енергије али и смањила емисија штетних гасова’’.Реализован је пројекат реконструкције јавне расвете у граду и свим селима, што је допринело великој уштеди у потрошњи електричне енергије. У Белој Паланци недавно је формирана радна група која треба да изради нови трогодишњи програм енергетске ефикасности.Њиме ће бити обухваћене нове активности које треба да допринесу додатној уштеди електричне енергије и смањењу емисије штетних гасова. Пројекат је остало реализовати још у народној библиотеци а Живковић каже да је јавна набавка већ у току.Поред ове установе остала је и реализација пројекта у Дому здравља, где је већ извршена замена столарије па ће новим пројектом бити обухваћен спољни омотач као и реконструкција грејања.Општина је и ове године расписала јавни позив за привредне субјекте у оквиру програма енергетске ефикасности и већ је објављена листа привредних субјеката.Ових дана биће објављен и позив за грађане који желе да учествују у овом програму.Пројекте енергетске ефикасности заједно реализује Министарство рударства и енергетике у сарадњи са локалним самоуправама. Када су у питању програми за становништво,грађани ће бити у прилици да радове на енергетској санацији својих објеката финансирају са 50 одсто новчаних средстава, док ће осталих 50 одсто средстава бити финансирано из буџета општине.Ови позиви биће доступни грађанима све до 2027. године.
У Средњој школи „Никета Ремезијански’’ у Белој Паланци 27. фебруара 2025.године одржан је састанак о спровођењу пројекта „Унапређење образовног екосистема у урбаном подручју града Пирота и општинама Димитровград, Бабушница и Бела Паланка”. Састанку су испред општине Бела Паланка присуствовали већник задужен за инфраструктуру Драган Живковић и директорка школе Радица Јоцић.Овај интегрални пројекат, који Европска унија подржава преко ЕУ ПРО Плус програма који спроводи УНОПС у сарадњи са Министарством за европске интеграције, има за циљ да унапреди услове образовања на територији свих локалних самоуправа из Пиротског округа. Бела Паланка учествује у реализацији заједно са градом Пиротом и општинама Димитровград и Бабушница као и са Регионалном развојном агенцијом Југ. У сам пројекат су укључене и образовне установе у којима ће бити унапређени услови образовања и то Гимназија Пирот, Средња школа „Никета Ремезијански“ и Основна школа „Љупче Шпанац“ из Беле Паланке, те Основна школа „Деспот Стефан Лазаревић“ из Бабушнице и предшколска установа “8. септембар” из Димитровграда.У оквиру пројекта предвиђено је унапређење образовних објеката, организовање обука и радионица ко-креације за унапређење наставног процеса, као и развој дигиталне платформе за школе. Тако ће у Белој Паланци у Средњој школи „Никета Ремезијански’’ бити извршена реконструкција подова и расвете, а у ОШ „Љупче Шпанац’’ биће изграђена ограда.Кроз овај пројекат вредан скоро 1.3 милиона евра од чега ЕУ обезбеђује милион евра, унапредиће се образовно окружење и обезбедити већа приступачност образовању за преко 2.000 ученика и наставника, од чега ће корист имати сви чланови заједнице и што ће допринети стварању бољих услова за живот али и одрживом одговору на депопулацију и старење.
У Основној школи "Љупче Шпанац" у Белој Паланци обележен је Дан розе мајица, међународни дан борбе против вршњачког насиља. Ученици су традиционално носили розе мајице и приредили пригодан програм у школском холу. Директорка школе Данијела Ћирић говорила је о значају овог дана, док су ученице осмог разреда читале своје саставе и песму које су написале за ову прилику.Хол школе је био украшен розе балонима и радовима ученика с порукама против насиља. Обележавању Дана борбе против вршњачког насиља присуствовале су већнице општине Бела Паланка Марија Бошковић и Јелица Спасић Огњановић, као и учитељи и наставници школе. Психолошкиња школе, Драгана Јеврић, истакла је да се запослени свакодневно боре против вршњачког насиља и раде на његовој превенцији, захваљујући чему га у школи и нема. Додала је да у последње две године, откако ради као психолог, већих инцидената није било, јер се деца свакодневно оснажују да проблеме решавају на конструктиван начин и схвате да се насиљем ништа не постиже.Наставник ликовне културе, Слободан Митровић, истакао је да су изложбе са симболима значајне јер преносе снажну поруку деци, подстичу их на размишљање и развијају свест о томе како да се понашају у различитим ситуацијама. Такође, кроз њих се позитивне вредности преносе и на друге, чиме се промовише борба против вршњачког насиља и доприноси његовом сузбијању.Након приредбе, одржана је радионица за ученике петог разреда на тему вршњачког насиља. Психолошкиња Драгана Јеврић разговарала је са ученицима о томе шта је вршњачко насиље, која је њихова улога у његовом сузбијању, коме се могу обратити за помоћ и како решавати конфликте. На крају радионице, ученици су попуњавали упитнике. Деца нису рођена са разумевањем утицаја својих речи и поступака на друге, али их од малих ногу можемо учити емпатији. Дан розе мајица подсећа нас да мало љубазности може променити свет на боље.
У великој сали општине Бела Паланка одржана је радионица за пољопривреднике, коју је организовала пољопривредна служба општине Бела Паланка у сарадњи са предузећем Фруторга из Прокупља. Тема радионице била је производња и откуп воћа за замрзавање и сушење. Радионицу су водили власници Фруторге, Момчило и Драган Пауновић, који су са пољопривредницима разменили искуства и представили нове технике узгоја. Драган Пауновић истакао је одличну сарадњу са воћарима из Беле Паланке, локалном самоуправом општине Бела Паланка и пољопривредном службом и изразио наду да ће се она наставити и проширити. Локална самоуправа општине Бела Паланка годинама организује едукације за пољопривреднике с циљем повећања производње. Већник за пољопривреду Раде Младеновић истиче да пут до сертификата за органску производњу није једноставан, али је јасно дефинисан уз подршку Министарства пољопривреде, Управе за заштиту биља и сертификационих кућа. У сарадњи са општином Бела Паланка, произвођачи воћа могу рачунати на сваку врсту помоћи, каже Младеновић и позива пољопривреднике да искористе субвенције општине и државе. Првослав Стојић из Црвене Реке бави се воћарством, повртарством и ратарством на 2,5 хектара. На хектару узгаја вишњу и шљиву, док на 80 ари органски гаји јагоду. Првослав је кооперант фирме Фруторга којој испоручује јагоду. Користи субвенције и општине и државе, а захваљујући субвенцијама локалне самоуправе подигао је засад јагода и упустио се у органску производњу. Међу присутнима био је и Миодраг Аранђеловић, који на 2,5 хектара узгаја шљиву, јабуку и винову лозу. Користи општинске субвенције, које му, како каже, значајно помажу у раду. Такође, похвалио је сарадњу са фирмом Фруторга, која већ две године откупљује његово воће. Ова радионица била је одлична прилика за јачање веза међу произвођачима и унапређење локалне пољопривреде кроз размену знања и ресурса.
place Карађорђева 28 Бела Паланка, Србија
local_phone +381 18 855 023, +381 18 856-666
email predsednik@belapalanka.org.rs, sobelapalanka@belapalanka.org.rs
local_printshop 018 855 188
access_time Понедељак - Петак 07:00 - 15:00