У кабинету председника општине Бела Паланка Горана Миљковића организован је пријем за родитеље деце са сметњама у развоју и са инвалидитетом за које је прикупљeн новац на Хуманитарном турниру ’’Срце за све’’ који је организован средином овог месеца у Белој Паланци. За пет дана турнира сакупљено је 281 хиљада 500 динара, а свако од родитеља је добио по 40 хиљада 200 динара, које је уручио председник општине Горан Миљковић. Он се захвалио родитељима на сарадњи, организаторима турнира али и свим Белопаланчанима који су још једном показали разумевање и емпатију. ’’Ми као локална самоуправа смо ту да пружимо подршку сваком нашем суграђанину и увек ћемо бити на услузи својим грађанима. Настављамо са услугом Лични пратилац која вама много значи, а покушаћемо у наредном периоду да обезбедимо и свакодневну услугу логопеда у нашем месту. Вас позивам да дајете предлоге и идеје како би сви заједно градили место по мери свих грађана’’ рекао је Горан Миљковић, председник у свом обраћању родитељима. Родитељи су се захвалили свима који су допринели организацији хуманитарног догађаја и истакли његов значај, али и значај услуге Лични пратилац. Највише од свега им значи што су деца са сметњама у развоју и инвалидитетом видљивија у нашем друштву. Пријему су присуствовали и организатори турнира који су се захвалили свима који су учествовали у организацији турнира, али и приватним предузетницима и свим грађанима Беле Паланке који су у великом броју присуствовали такмичарским и финалним вечерима турнира. На крају пријема председник општине Бела Паланка Горан Миљковић уручио је удружењу ,,Те деум’’ износ од 10.000 динара које је лично донирао за унапређење услуге Лични пратилац. Организатори турнира били су Установа за спорт СЦ "Бањица" и општина Бела Паланка, док су суорганизатори били Спортски савез Бела Паланка, Удружење ,,Те деум” и УК "Ремезијана". Турнир је биопосвећен Божени Бекировић, Ивани Марковић, Филипу Живковићу, Уни Живковић, Тањи Савић, Војину Пејићу и Вуку Станковићу.
У ПУ „Драгица Лаловић“ одржана је едукација о познавању правила кретања у саобраћају за децу припремне предшколске групе. Локално тело за безбедност у саобраћају у сарадњи са Агенцијом за безбедност у саобраћају Републике Србије усмерило је ову активност ка практичној примени претходно стечених знања која ће деци омогућити да безбедно прелазе пут од куће до школе. Члан локалног тела за безбедност у саобраћају Мирољуб Соколовић, каже да је ова активност предвиђена њиховим годишњим планом рада и да је њен циљ да повећа безбедност деце која први пут почињу самостално да се крећу у саобраћају, па су самим тим и најрањивија. Он је истакао и да се ова практична едукација наслања на Пажљивкова правила и Пажљивкову смотру чија је реализација у току. Малишани су имали прилику да поред теоријског знања која су на ранијим активностима стекло, на полигону који симулира улицу примене стечено знање, али и увиде грешке које праве, а које могу бити опасне. Едукацију је одржао Срђан Радовић, дипломирани инжењер саобраћаја који каже да је оваква практична вежба за децу прилагођенија и ефикаснија него теоријска предавања. Он је похвалио то што је локални савет за безбедност препознао децу као битне учеснике у саобраћају које треба заштити и осврнуо се на заједничку визију Агенције за безбедност у саобраћају – а то је 0 деце страдале у саобраћају, што нажалост није случај. Он је апеловао и на родитеље да воде рачуна о начину на кој превозе своју децу, јер је управо неадекватна примена појаса и ауто-седишта разлог страдања деце у саобраћају, као и неадекватна употреба лаких електричних возила попут скутера и тротинета.Практична едукација деце о правилима саобраћаја кључна је за њихову безбедност. Кроз овакве активности, најмлађи учесници у саобраћају стичу неопходне вештине и постају свеснији потенцијалних опасности. Континуирана сарадња институција, родитеља и стручњака од суштинског је значаја како би се смањио број несрећа и осигурала безбедност деце на путевима.
Светски дан воде, који се сваке године обележава 22. марта, подсећа на значај заштите и очувања водних ресурса. Овај дан установљен је од стране Уједињених нација са циљем да се истакне важност доступности чисте воде за све људе и подигне свест о изазовима као што су загађење и несташица воде у свету. У дворишту СШ „Никета Ремезијански“ овај значајан датум обележен је кроз богат едукативни и уметнички програм. Служба поливалентне патронаже Дома здравља Бела Паланка, у сарадњи са средњом школом и волонтерима Црвеног крста, организовала је низ активности посвећених значају воде и њеној улози у свакодневном животу. Ове активности биле су посвећене деци из Предшколске установе “Драгица Лаловић'', ученицима Основне школе “Љупче Шпанац” и ученицима Средње школе “Никета Ремезијански”. Јелена Лилић из Службе поливалентне патронаже, истакла је да је вода један од најважнијих природних ресурса, неопходна за живот. Ученици Основне школе „Љупче Шпанац“ учествовали су у квизу знања, док су волонтери Црвеног крста изводили експерименте с водом, демонстрирајући њене особине и важност очувања водних ресурса. Програм су употпуниле чланице балетске секције Установе културе „Ремезијана“, које су извеле кореографију инспирисану водом, док су најмлађи из Предшколске установе „Драгица Лаловић“ са занимањем пратили садржаје. Крај ове манифестације била је посета водозахвату на Врелу, где су ученици од запослених из ЈКП ''Комнис'' имали прилику да сазнају више о процесу пречишћавања и дистрибуције пијаће воде.
У Предшколској установи ’’Драгица Лаловић’’ у Белој Паланци обележен је празник Младенци. Сва деца која похађају припремно предшколски програм из Беле Паланке и Црвене Реке учествовала су данас у мешењу младенчића а у томе су им помогли чланица удружења ,,Мирис завичаја’’ Лала Миловановић и председник овог удружења Слободан Митровић. Деца су најпре упозната са обичајима празника Младенци а затим су имала прилике и да сами направе своје младенчиће. Слободан Митровић, председник удружења ,,Мирис завичаја’’ каже да чланови овог удружења настоје да децу одмалена упознају са традицијом и обичајима свог краја. ’’Деца су већ упозната са празником Младенци а данас су имала прилику и да сами умесе ове колачиће. Важно је стално говорити о обичајима који су специфични за наше крајеве, јер тако чувамо своју традицију’’ каже Митровић. Деци је ова активност била веома забавна, а након што су завршили процес израде младенчића, добили су готове колаче са медом или без меда, како је ко од деце желео. Овој активности у вртићу присуствовале су и већнице Општинског већа општине Бела Паланка Марија Бошковић и Јелица Спасић Огњановић.
У среду, 19. марта, одржана је 11. седница Скупштине општине Бела Паланка, на којој су белопаланачки одборници разматрали 12 тачака дневног реда. Најзначајнија тачка односила се на Одлуку о првом ребалансу буџета за 2025. годину, као и на ангажовање екстерне ревизије како би се обезбедила транспарентност и ефикасност у управљању општинским средствима. Одлука о ребалансу буџета од велике је важности за даљи развој општине, а ревизија ће омогућити додатну контролу и прецизност у трошењу јавних средстава. Одборници Скупштине општине Бела Паланка усвојили су Одлуку о доношењу Оперативног плана одбране од поплава за воде 2. реда, чиме је осигурана додатна заштита од поплава на територији општине, с обзиром да су у нашој општини воде другог реда углавном бујичног карактера. Такође, усвојена је и Одлука о изменама и допунама ценовника ЈКП "Комнис", којом је смањена цена одвожења смећа у месним заједницама Црвена Река, Мокра и Долац. Поред тога, одборници су дали сагласност на квартални извештај о пословању ЈКП "Комнис" и усвојили предлог Одлуке о измени Одлуке о водоводу и канализацији, чиме се настоји да се побољша квалитет услуга у општини али и да се стабилизује рад ЈКП "Комнис".
У Нишу су потписани уговори о додели бесповратних средстава у укупном износу од 169 милиона динара, у оквиру Програма подршке унапређењу развоја недовољно развијених општина. Ове године, подржано је 29 пројеката који се односе на унапређење локалне комуналне инфраструктуре, а средства ће бити расподељена општинама које су се пријавиле са различитим иницијативама за побољшање живота својих грађана. Општине су у зависности од пројеката добиле средства у износу од 3 до 7 милиона динара. Општина Бела Паланка и ове година једна је од оних која ће користити средства из овог Програма. Председник општине Бела Паланка Горан Миљковић, који је 13. марта потписао уговор са Министром за развој недовољно развијених општина Новицом Тончевим, захвалио се Кабинету министра за подршку коју сваке године пружа нашој општини и најавио да ће овогодишња средства бити искоришћена за куповину мини мулти ЈЕТ машине за потребе ЈКП “Комнис”. “Ова машина користиће се за уклањање загушења кишне и фекалне канализације и умногоме олакшати посао комуналног прeдузећа, јер је, до сада, за ове послове машина изнајмљивана”. Миљковић је, поред овог најавио и нова улагања у опрему за ЈКП “Комнис” и набавку још једне, веће мулти ЈЕТ машине. Набавка ове опреме је од великог значаја за рад нашег комуналног предузећа јер је преко потребна за одржавање кишне и фекалне канализације, каже Миљковић и истиче да је вредност целокупног пројекта око 8,5 милиона динара, од чега ће око 20% бити издвојено из локалног буџета. Поред тога већ је израђен пројекат за комплетну реконструкцију кишне канализације, а у плану је израда пројекта и за реконструкцију фекалне канализације у сарадњи са надлежним министарством.
place Карађорђева 28 Бела Паланка, Србија
local_phone +381 18 855 023, +381 18 856-666
email predsednik@belapalanka.org.rs, sobelapalanka@belapalanka.org.rs
local_printshop 018 855 188
access_time Понедељак - Петак 07:00 - 15:00