Председник општине Бела Паланка Горан Миљковић заједно са већником за инфраструктуру Драганом Живковићем обишао је радове на изградњи моста код Белановца.Радови иду пуним интензитетом, изграђени су потпорни стубови, постављена арматура, а очекује се и изливање бетона. Паралелно са изградњом уређује се приобаље у непосредној близини,а план је да мост буде завршен маја месеца.Изградња новог моста финасирана је од стране Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Миљковић каже да је јако задовољан током радова и чињеницом да мост полако добија свој коначни облик.Он истиче да ће мост, када буде завршен, сигурно бити један од најлепших мостова у Белој Паланци,а да ће томе допринети и могућност за уређење приобаља око моста.У плану је обилазак још неколико мостова који се налазе у ингеренцији локалне самоуправе, како би се утврдило њихово стање и испланирали даљи кораци у њиховом уређењу.„Пре неколико недеља морали смо да затворимо мост у Божином Тору јер је процењено да није безбедан за коришћење'' каже Миљковић и додаје да је надлежном министарству већ упућен захтев за помоћ око реконструкције тог моста, као и да ће у наредном периоду бити ангажована предузећа која ће израдити експертизу и процену стања тог и свих осталих мостова. Говорећи о Нишавском мосту који је претрпео највећу штету током изградње коридора Миљковић каже да је недавно одржан састанак са представницима Коридора Србије који су у обавези да након радова на изградњи новог аутопута изврше одређене радове на потезима где се градио пут, као и да већ постоји пројекат за његову реконструкцију. Са Коридорима Србије договорени су радови на изградњи прикључка на водоводну мрежу за мештане Клења који имају проблема са водоснабдевањем, као и изградња канала за одвођење воде која се слива са ауто-пута.Миљковић је похвалио добру сарадњу свих релевантних чиноца почевши од локалне самоуправе; Министарства грађевинарства, Електродистрибуције, ЈКП „Наисус“ и Србија воде на спровођењу овог великог пројекта.
У СЦ "Бањица" завршен је хуманитарни турнир у малом фудбалу "Срце за све", који је окупио десет екипа са једим циљем – помоћ деци са сметњама у развоју и инвалидитетом, а који су корисници услуге Лични пратилац. Организатори турнира били су СЦ "Бањица" и Општина Бела Паланка, док су суорганизатори Спортски савез Бела Паланка, Удружење ''Те деум'' и УК "Ремезијана". Финално вече турнира обележило је извлачење награда на хуманитарној лутрији, а средства од продатих лозова додатно су допринела овој племенитој акцији. Награде су обезбедили приватни предузетници из Беле Паланке, показујући солидарност и друштвену одговорност. Вршилац дужности директорка СЦ "Бањица" Јелена Живић, истакла је да је турнир протекао у изузетно позитивној атмосфери и да је одзив био велики. Она се захвалила свима који су подржали догађај и учествовали у његовој реализацији, а онима који су дали свој допринос уручене су захвалнице и плакете.Треће место на турниру освојила је екипа "Рајко Митић 1", друго екипа "Геометар", док је победу однела екипа "Фризерски салон Јарни". Победничке екипе награђене су пехарима. Играчи су похвалили су организацију и изразили задовољство учешћем, нагласивши да је најважније било учествовати у хуманитарној акцији. Јасмина Станковић, мајка Вука Станковића, једног од корисника помоћи прикупљене на турниру, изразила је дубоку захвалност свим учесницима и организаторима. Истакла је колико је оваква подршка значајна за децу са сметњама у развоју и њихове породице, наглашавајући да им овакви гестови пружају наду и осећај да нису сами. Она је похвалила услугу Лични пратилац која им пуно значи, као и то што је општина организовала превоз до школе. Турнир је употпуњен културно-уметничким програмом и хуманитарним базаром ученика. Овај турнир био је посвећен Божени Бекировић, Ивани Марковић, Филипу Живковићу, Уни Живковић, Тањи Савић, Војину Пејићу и Вуку Станковићу, а још једном је потврђено да спорт може бити моћан инструмент за чињење добрих дела.
Ученици старијих разреда Основне школе "Љупче Шпанац" и ученици Средње школе "Никета Ремизијански" обишли су плантажу фирме "Борјана" у селу Клисура где се на површини од 40 хектара гаји 18 сорти трешања, а на површини од 3 хектара узгаја винова лоза, док је још 4 хектара у припреми. Циљ посете коју је организовала локална самоуправа је да се ученици упознају са савременим начинима узгоја воћа и винове лозе, као и да чују какве могућности пољопривреда пружа као потенцијална будућа професија. Ова едукативна посета имала је за циљ да подстакне младе да размишљају о останку у свом крају и бављењу пољопривредом као исплативим и перспективним занимањем каже Раде Младеновић, већник општине Бела Паланка задужен за пољопривреду. Он је позвао све који се баве пољопривредом или желе да започну овај посао да се обрате служби за пољопривреду општине Бела Паланка за све потребне информације, помоћ и подршку.Обиласку плантаже присуствовали су Марија Бошковић, већница општине Бела Паланка и Бојан Величковић, помоћник председника општине Бела Паланка. Плантажа "Борјана" представља пример добре праксе како се уз спој савремених технологија, стручног знања и посвећеног рада може постићи успешна и одржива пољопривредна производња. Са 18 сорти трешања и виновом лозом на надморској висини од 475 метара, уз подршку две метеоролошке станице и најсавременијих агротехничких метода, плантажа не само да остварује висококвалитетне приносе, већ и показује како пољопривреда може бити модерна, ефикасна и конкурентна. Овакве посете подстичу младе да размишљају о будућности у свом месту, препознајући пољопривреду не само као традиционалну делатност, већ и као савремену, иновативну и исплативу грану привреде.
У основним школама и предшколским установама на територији општине Бела Паланка одржан је први ниво такмичења о познавању саобраћајних прописа Пажљивкова смотра. Ово такмичење одржава се у читавој земљи, а организује га Агенција за безбедност у саобраћају Републике Србије. Овај ниво такмичења обухватио је сву децу која похађају припремни предшколски програм у Белој Паланци, Црвеној Реци и Долцу, као и ученике првог и другог разреда основних школа „Љупче Шпанац“ и „Јован Аранђеловић“. У Белој Паланци за спровођење овог такмичења, као и до сада задужено је Локално тело за безбедност у саобраћају. Мирољуб Соколовић, члан овог тела каже да на такмичењу учествује око 70 деце из вртића, и по 80 деце из првог и другог разреда, као и да на нивоу наше земље Пажљивкова смотра обухвата 58 000 деце из 60 градова и општина.Деца су на школској смотри имала задатак да реше тест са постављеним задацима везаним за понашање пешака у саобраћају и правилима безбедног кретања, а на основу постигнутих резултата биће формиране екипе за општинско такмичење. Сокловић додаје да су се деца из Беле Паланке до сада више пута пласирала на регионалне смотре, као и да постоји могућност да ове године регионална и међурегионална смотра буду одржане у Белој Паланци. Пажљивкова смотра представља важан вид едукације најмлађих о безбедности у саобраћају, а велики одзив деце у Белој Паланци показује да се овој теми придаје значајна пажња. Досадашњи успеси такмичара из ове општине потврђују њихову посвећеност и знање, што им даје добре шансе за даљи пласман и успех на вишим нивоима такмичења који се очекују већ крајем овог месеца.
На 32. седници већа дате су сагласности на Одлуку о првом ребалансу буџета за 2025. годину, квартални извештај о пословању ЈКП ''Комнис',предлог Одлуке о измени Одлуке о водоводу и канализацији, предлог Одлуке о изменама и допунама ценовника ЈКП ’’Комнис’’.Председник општине Бела Паланка Горан Миљковић каже да постављањем новог руководства општина покушава да стабилизује рад ЈКП ’’Комнис’’ и нада се да ће резултати бити ускоро видљиви. ’’Смањена је цена одвожења смећа у Црвеној Реци, Мокри и Долцу а биће им достављене и канте за смеће'' каже Миљковић. ’’Јавили смо се на конкурс Министарства заштите животне средине за набавку 2 камиона смећара и 2500 канти за смеће,како би Бела Паланка заједно са наведеним селима била потпуно покривена.У Долцу се ради на проширењу гробља,али и на решавању проблема око моста код Божиног тора чија реконструкција захтева велика новчана средства за шта нам требати помоћ државе’’ каже Миљковић и апелује на грађане да не праве дивље депоније које праве свуда проблем,а нарочито око мостова.Недавно су код моста у Љубатовици чишћени наноси грања и смећа око носећих стубова.Изменама је укинута такса за водомер,за шта је стигло око 40 тужби грађана,те је Миљковић позвао грађане да направе споразумни уговор о исплати тих потраживања.Дата је сагласност на Програм доделе бесповратних средстава за куповину сеоске куће са окућницом.До сада је у Белој Паланци овако купљено 15 кућа,а локална самоуправа стоји на располагању свима који желе да учествују програму.Дата је сагласност на предлог Одлуке о расписивању Јавног конкурса подршке реализацији програма социо хуманитарних организација.Конкурсом ће бити подржане хуманитарне активности,али и финансирање лекара специјалиста који би са радом почели већ априла месеца.Поново је доступна услуга гинеколога у Дому здравља, а већ дуже време и услуга уролога.Интензивирани су радови на изградњи моста код Белановца и план је да маја месеца он буде и завршен. Са Коридорима Србије договорени су приоритети око снабдевања села Клења пијаћом водом и регулисања воде са аутопута.
Национална служба за запошљавање Филијала Пирот у сарадњи са Општином Бела Паланка организовала је у Белој Паланци форум послодаваца, односно презентацију и промоцију актуелних јавних позива и конкурса. Такође послодавци су информисани о свим мерама и услугама Националне службе али значају запошљавања теже запошљивих категорија; развијања партнерства и сарадње. Форуму је присуствовао велики број послодаваца из Беле Паланке. Крајем фебруара месеца расписано је 12 јавних позива, путем којих ће, кроз директну финансијску подршку послодавцима и незапосленима, у мере активне политике запошљавања бити укључено више од 15.000 лица, каже Сузана Ђорђевић директорка Националне службе за запошљавање филијале у Пироту која је истакла одличну сарадњу са општином Бела Паланка.За мере активне политике запошљавања у овој години планирано је издвајање 6,25 милијарди динара, док ће додатна средства бити обезбеђена и од стране локалних самоуправа, како кроз заједничко финансирање са НСЗ, тако и кроз самостално финансирање, уз техничку подршку Националне службе.Општина Бела Паланка пружа пуну подршку предузетницима са територије општине Бела Паланка како би унапредили своје пословање и како би се смањио број незапослених. Поред сарадње са Националном службом за запошљавање, општина Бела Паланка у сарадњи са различитим организацијама и фондовима унапређује развој предузетништва у нашем месту, каже Дејан Видановић, помоћник председника општине Бела Паланка. Иначе, према речима Видановића, локална самоуправа стоји на располагању свим послодавцима и предузетницима у вези конкурисања за ове подстицаје. Захтеви за учешће у мерама подносе се надлежним организационим јединицама Националне службе за запошљавање путем поште или електронским путем. Све информације у вези са расписаним јавним позивима доступне су на интернет страници www. nsz.gov.rs, путем званичних страница на друштвеним мрежама, као и у свим организационим јединицама Националне службе за запошљавање. Предузетници додатне информације могу добити и код помоћника председника општине Дејана Видановића, лично у општинској управи или на број телефона 062/8023158.
place Карађорђева 28 Бела Паланка, Србија
local_phone +381 18 855 023, +381 18 856-666
email predsednik@belapalanka.org.rs, sobelapalanka@belapalanka.org.rs
local_printshop 018 855 188
access_time Понедељак - Петак 07:00 - 15:00